Miejski ogródek – aranżujemy balkon

miejski_ogrod

W miastach, w pobliżu własnego mieszkania, zwykle nie mamy zbyt wiele zieleni. Często dysponujemy jednak balkonem, a nawet tak niewielką przestrzeń można zaaranżować tak, aby odetchnąć od miejskiego zgiełku. Dowiedzcie się jak to zrobić, aby jednocześnie nie przeszkadzać sąsiadom.

sofa na balkonieStworzenie własnego małego ogrodu na balkonie jest bardzo trudnym zadaniem szczególnie, gdy traktujemy balkon jako dodatkową przestrzeń do przechowywania zamieniając to miejsce w zewnętrzną piwnicę. To oczywiście zrozumiałe. Koszty komórek lokatorskich są dość znaczne, a w niektórych inwestycjach nawet niedostępne. Nawet jednak, w takiej sytuacji można sobie poradzić tworząc na balkonie odpowiednie schowki.

Może potrzebujemy miejsca na narzędzia lub rower? A może przestrzeni na suszenie prania?

Możemy na przykład narzędzia schować w skrogród-na-balkoniezyni, która będzie balkonową sofą, rower podwiesić pod sufitem i zdecydować się na suszarkę w formie zwijanych sznurków. Balkonowa sofa to jedno z częściej stosowanych na balkonach rozwiązań. Można ją w prosty i tani sposób wykonać samodzielnie. Wiele w niej zmieścimy, a dodatkowo będzie komfortowym miejscem do czytania książek. Jeśli potrzebujemy więcej schowków, możemy dodatkowo stworzyć balkonowe pufy bądź zabudować część balkonu szafką aż pod sufit. Właściwie ogranicza nas tylko wyobraźnia. Pamiętajmy jednak żeby bez potrzeby nie zagracać balkonu meblami. Warto np. oszczędzić trochę miejsca decydując się na meble składane.

Również przy wyborze roślin balkonowych miejmy na uwadze ograniczone miejsce. Chcąc odmienić niewielki balkon w zielone królestwo najlepiej sprawdzi się bluszcz i inne rośliny pnące. Wystarczy, że zapewnimy im trochę ziemi i płotek, a nasz balkon wkrótce pięknie się zazieleni.

ogrody_na_balkonachGdy chcemy mieć pewność, że nasz balkon będzie nie tylko ładny, ale również funkcjonalny, weźmy pod uwagę kilka istotnych rzeczy, m.in.:

  • warunki pogodowe,
  • otoczenie (sąsiedzi, elewacja itp.),
  • elementy konieczne (np. suszarka, rowery),
  • miejsca do przechowywania,

Warunki pogodowe a aranżacja balkonu:

Temperatura, nasłonecznienie, ilość opadów – to wszystko ma szczególne znaczenie przy wyborze roślinności. Pewne rośliny doskonale sprawdzą się w mocno nasłonecznionych miejscach, inne potrzebują cienia i dużo wilgoci. Jeśli nie chcemy w zimie przynosić roślin do domu, pamiętajmy również o ich odporności na mróz. Możemy zdecydować się nawet na rośliny sztuczne. Obecnie na rynku jest coraz więcej roślin do złudzenia przypominających żywe. Np. Ikea ma w swojej ofercie bluszcz, który doskonale imituje prawdziwy.

Ikea - FejkaPogoda będzie wpływać również na martwe elementy naszej przestrzeni. Trzeba pamiętać, aby używać kafli i farb do zastosowań zewnętrznych. Ważne również, aby uwzględnić, co stanie się, gdy zacznie mocno padać lub wiać. Duża ilość elementów może być trudna do szybkiego uprzątnięcia. Warto zadbać o to, aby wszelkie materace i poduchy, które będziemy wykładać na zewnątrz były obszyte tkaninami wodoodpornymi. Dzięki temu nie będziemy się stresować tym, że pogoda zmieni się gwałtownie i wszystko zamoknie, gdy nas nie będzie w domu.

Otoczenie balkonu:

Tworząc swój wymarzony kącik do relaksu na balkonie powinniśmy uwzględnić otoczenie, w którym się znajduje. Zapewne nie będziemy chcieli, aby każdy nasz ruch był śledzony przez sąsiadów. Dobrze stworzyć przesłony – czy to w postaci roślinności, ścianek czy daszków. Nie powinniśmy również przeszkadzać sąsiadom np. rozpalając grilla. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele rodzajów grillów, które przy paleniu nie dymią i z pewnością nie będą przeszkadzać innym mieszkańcom bloku.

Balkonowe elementy konieczne:

Niezależnie od tego czy mamy do dyspozycji malutki balkonik czy ogródek, powinniśmy się zastanowić, co musi się tam znaleźć, abyśmy mogli przewidzieć na to miejsce. W innym wypadku możemy przeżyć duże rozczarowanie, gdy nie znajdziemy miejsca na rozwieszenie prania na naszym ślicznie zaaranżowanym balkonie.

Balkonowe schowki:

Mieszkania przeważnie rozrastają się nam w tzw. „przydasie” – wciąż dobre rzeczy, które w tej chwili są nam zbędne, ale może jeszcze kiedyś się przydadzą. Takie rzeczy sprawiają szczególnie wiele kłopotu, więc wygospodarowanie drobnych, zamkniętych schowków na balkonie czy tarasie okaże się bardzo pomocne.

 

KM Więcej o

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *